Veseli tanjiri ili Kako da dete zavoli zdravu hranu
Pre neki dan, dok sam kuvala ručak, moje devojčice su zatražile da im spremim užinu. Brokoli i šargarepu. Gledajući ih kako sa guštom grickaju sirovo povrće bez začina, zapitala sam kako se deci usađuju zdrave navike u ishrani. Da li je to samo lutrija? Među našom decom i decom naših prijatelja ima raznih slučajeva. Neka deca jedu sve i vole da jedu, neka su izbirljiva, neka vole samo slatkiše a neka su jednostavno „nećejedi“. Da li mi, kao roditelji, i u čemu grešimo kada je ishrana u pitanju ili su nam deca prosto takva?

Moje devojke vole da jedu. Sa starijom je to malo duži put. Svaku namirnicu dugo odmerava i treba joj vremena da je prihvati. Ipak, voli da gricka krastavac više nego čokoladnu bananicu. Tikvicama zato ne prilazi. Mlađa jede sve, uz obavezno „mmmmm“ dok mljacka.

Verovatno ne postoji magično rešenje da sva deca postanu gurmani, ali evo nekih naših navika koje su, očigledno, pomogle.
- Deca usvajaju navike u ishrani svojih roditelja. Mi jedemo isto. Ono što ne jedu deca, ne jedemo ni mi. (Dobro, ogrešimo se ponekad krišom. ;)). Zašto bi dete jelo brokoli kuvan na pari s maslinovim uljem dok mama i tata uživaju u slasnom hamburgeru?
- Treba strpljenja. Od prve kašice, govorite im: „Mmmm, kako je ovo ukusno!“ Budite nasmejani i raspoloženi. Uživajte dok vaša beba jede. Hrana i jeste uživanje, ne nešto što treba nervozno da se odradi.
- Dobro je ponuditi im što raznovrsnije ukuse od malih nogu. Ne treba izbegavati ni začine, jer ima onih koji su dozvoljeni od samog početka dohrane. Treba im ponuditi i namirnice koje nisu baš karakteristične za naše podneblje. Naravno, sve u skladu s tablicama namirnica dozvoljenih za određeni uzrast bebe.

- Kao što smo pisale u prethodnom postu, pustite ih da sami otkrivaju hranu. Neka se hrane sami komadićima i mažu jogurtom do mile volje. Ne dajte da vas spreče fleke. Ni opasnost od gušenja. Tu ste vi da kontrolišete situaciju.
- Pričajte im o hrani. Šta je zdravo, a šta nije. Zašto nešto ne treba da se jede, dok je druga namirnica poželjna. Sećate se onoga: od spanaća rastu mišići kao Popaju. Od slatkiša se kvare zubi.
- Vodite ih na pijacu. Birajte povrće zajedno. Pitajte šta biste mogli da spremate za ručak.
- Kuvajte zajedno. Deca mogu od malih nogu da učestvuju u pripremanju hrane. U skladu sa svojim mogućnostima. Naša se od najranijih dana igraju oko mojih nogu dok ja spremam ručak. Pravite sokove. Pitajte ih šta bi baš tog dana voleli da stave u svoj smuti. Mi smo, evo, usvojili ananas i koprivu.
- Dozvolite im i čokoladu i keksić. Pa, svi imamo dušu! Objasnite im, međutim, zašto ne smeju da preteruju sa time.

I, za kraj, biser među idejama koje možemo da ponudimo kao rešenje. :) Omiljena fora kod naših malih lilihipstera su dekorisani tanjiri. Na takvim tanjirima često „slikamo“ sovice, plaže s palmama, bubamare, dinosauruse… Tada često prođu i neke namirnice za koje nisu hteli ni da čuju. Ili, opet, ne prođu. Ali se deca naviknu da su u tanjiru, pa nam možda upali sledeći put.
Nadamo se da smo bile od pomoći.

– Lilihipsterke
(iz serije postova za Donat Mg)

Facebook komentari
Za sada nema komentara